פרופסור חלף כרידין | רפואת עור | טיפולים אסתטיים | טיפולי לייזר
Logo

כתובתנו:

רחוב ספיר 7, חיפה

התקשרו

0503772747

אימייל

prof.kridin@gmail.com

תרופה לטיפול באקנה אינה קשורה לתחלואה פסיכיאטרית

תרופה לטיפול באקנה אינה קשורה לתחלואה פסיכיאטרית

תרופה לטיפול באקנה אינה קשורה לתחלואה פסיכיאטרית

מחקר של ד"ר כרידין פורסם בכתב עת בינלאומי

ד"ר חלף כרידין, מנהל השירות הדרמטולוגי במרכז הרפואי פדה-פוריה פרסם לאחרונה מחקר חדש בכתב עת יוקרתי בארה"ב. מתוצאות המחקר של אוניברסיטת בר-אילן והמרכז הרפואי פוריה עולה שאין בסיס לחשש שתרופה לטיפול באקנה קשורה לתחלואה פסיכיאטרית.

הכתבה מפרטת את עיקרי המחקר ותוצאותיו:

ד"ר כרידין "אחד ההסברים ההיפותטיים הוא שראוקוטן משפר את מצב האקנה ומשפר את הדימוי העצמי"

מחקר אפידמיולוגי שבוצע ע"י ד"ר חלף כרידין, מנהל השירות הדרמטולוגי במרכז הרפואי פדה- פוריה וחבר סגל בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן, בחן את הסיכון להתפתחות תחלואה פסיכיאטרית במטופלים אשר נוטלים את התרופה איזוטריטנואין (ראוקוטן) לטיפול באקנה(מחלת עור שכיחה שפוגעת בעיקר במתבגרים). מדובר בתרופה נפוצה מאוד, שבה משתמשים מאות מיליוני מתבגרים ברחבי העולם, והיא "נחשדה" כקשורה למקרי אובדנות ודיכאון.

המחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי היוקרתי Journal of the American Academy of Dermatology, בחן כ-76 אלף מטופלים ומטופלות עם אקנה שטופלו בראוקטן ומספר זהה של מטופלות ומטופלים עם אקנה שטופלו באנטיביוטיקה סיסטמית. ד"ר כרידין ושותפו, פרופ' רלף ג'. לודוויג מאוניברסיטת ליבק בגרמניה, השוו את שיעור ההיארעות של תשע תופעות פסיכיאטריות שונות בין שתי הקבוצות. לאחר ניתוח סטטיסטי של הממצאים, נמצא שמטופלים בראוקוטן הם בעלי סיכון נמוך יותר להתפתחות שורה ארוכה של מחלות פסיכיאטריות.

לאור סיפורי מקרה אנקדוטיים של אובדנות ודיכאון ששויכו בצורה כזאת או אחרת לנטילת ראוקוטן, הועלו בעבר חששות מפני תופעות פסיכיאטריות שקשורות לשימוש בתרופה. מחקרים שעסקו בבטיחות הפסיכיאטרית של ראוקוטן לא היו חד-משמעיים והיו בהם ליקויים מתודולוגיים שפגמו במהימנותם. לממצאי עבודתם של ד"ר כרידין ופרופ' לודוויג חשיבות רבה עבור רופאות ורופאים שמטפלים באקנה וכן לאלה שמטפלים במצבים פסיכיאטריים.

קשה מאוד להסביר מה מוביל להפחתה בסיכון לתחלואה פסיכיאטרית אצל מי שנוטל ראוקוטן. "אחד ההסברים ההיפותטיים הוא שראוקוטן משפר את מצב האקנה ומשפר את הדימוי העצמי" מציין ד"ר כרידין. "אולם הסבר זה מאוד היפותטי וקשה להסיק זאת מהממצאים של המחקר הנוכחי."

ממצאי המחקר קוראים לשיתוף פעולה לא שגרתי בין רופאי עור ורופאים פסיכיאטריים. ואכן, "רופאי עור ופסיכיאטריים כאחד חששו מתופעות פסיכיאטריות של ראוקטן. ממצאי העבודה הזו מצביעים על פרופיל בטיחות פסיכיאטרי גבוה," אומר ד"ר כרידין.
קישור למאמר: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36273659/

מקור